Netcad Dünyası

Doğanay Sevkiyat Planlama Süreçlerini Netcad ile Dijitalleştiriyor

Doğanay Sevkiyat Planlama Süreçlerini Netcad ile Dijitalleştiriyor

2020 Eylül ayında Doğanay Gıda’nın satış devri sonrası Tedarik Zincirinin başına göreve geldiğimde Adana fabrikadan tüm Türkiye’ye yapılan lojistiklerde karmaşık, hataya açık ve kişiye bağlı manuel yürütülen bir operasyon mevcuttu.

Netcad ile yaptığımız Netigma projesinde amacımız tüm bu karmaşık operasyonları dijital bir ortama taşıyarak daha basit, hatasız ve hızlı bir şekilde yürütmekti. Buradan yola çıkarak aylar süren toplantılar, saha ziyaretleri ile birlikte Netigma Lojistik Süreçleri Yönetimi Projesi hayata geçirilmiş oldu. Projenin Doğanay Gıda Lojistik hayatına kattığı kazanımları kısaca şöyle özetleyebilirim:

Tüm ulusal market zincirler, bayiler, yerel zincir marketlerden vb. gelen siparişler ERP programı üzerinden Netigma’ya entegresyon yardımı ile aktığı için tek bir program üzerinden siparişleri görebiliyoruz ve araçlaştırma işlemlerini Netigma’ya gelen siparişlerden yapıyoruz.

Netigma ile artık koli bazında gelen siparişleri palete çevirebiliyoruz. Daha önce araçlaştırma öncesi gelen siparişler manuel olarak palete çevriliyordu. Dolayısı ile bu sistemle zamandan tasarruf ederek hata payını sıfırlamayı başardık.

Diğer yandan araca yüklenen ürünlerin toplam palet sayısı ile birlikte toplam brüt tonajını da görebiliyoruz. Böylece araç tonaj kısıtına takılıp takılmadığını görüyor ve buna göre gerektiğinde müdahale edebiliyoruz.

Fabrika mamul stok bilgileri anlık olarak ERP’den Netigma’ya aktarıldığı için araçlaştırma esnasında Netigma’daki stok bilgilerini kullanabiliyoruz. Burada Netigma’nın bize ilave katkısı, araç planı yaptıktan sonra bu ürünlerin rezervasyonunu yapması ve toplam stoktan düşmesi, böylelikle ne kadarlık daha araçlaştırma yapılacak stoğumuz olduğunu görebiliyoruz. Bu veri ile tüm sevkiyat ekibinin hayatı çok kolaylaşmış, yanlış stok hesaplamalarının önüne geçilmiştir.

Araçlaştırma planı yapıldıktan sonra Netigma’dan yükleme föylerinin çıktısı alınarak yükleme ekibine verilmektedir. Böylece bu föylerin tek tek manuel hazırlanması iş yükü ortadan kalkmıştır.

Netigma Lojistik Süreçleri Yönetimi Uygulaması ile her aracın lojistik maliyetini kolaylıkla görebiliyoruz. Anlaşmalı olduğumuz lojistik firması ile yaptığımız haftalık mutabakatlar Netigma’dan aldığımız veriler ile kolaylıkla çok kısa sürede ve hatasız olarak yapılabiliyor.

Özet olarak; uygulama Doğanay Gıda lojistik operasyonlarına çok büyük verimlilik ve zaman tasarrufu sağlamıştır. Projede emeği geçen tüm Netcad ve Doğanay Gıda çalışanlarına teşekkürlerimi sunarım.

Oktay ÖZKAN - Doğanay Gıda Tedarik Zinciri Direktörü
Genel Bakış

Şüphesiz ki bir gıda şirketinin kalbi üretim tesisleridir. Bu tesislerde hammaddenin kabulünden ürünlerin sevkiyat süreçlerine kadar her adım ayrı ekipler tarafından planlanıp titizlikle işletiliyor. Netcad olarak Doğanay Gıda’nın Adana’daki üretim tesisine yaptığımız ziyarette, mor havucun içecek sektöründe bir buluşa dönüş serüvenine tanık olurken, bu dönüşümü destekleyecek dijitalleşme projelerini hayata geçirmek üzere planlamalar yaptık.

Doğanay Gıda’nın yerel distribütörlerden ulusal zincir marketlere, küçük işletmelerden dev gıda perakendecilerine uzanan geniş bir müşteri portföyü bulunuyor. Bu çeşitlilik de ekiplerin siparişleri konsolide hale getirmesi için bir iş yükü doğuruyor ve sevkiyat planlama sürelerinde artışa neden oluyordu.

Doğanay Gıda’ya gelen tüm sipariş taleplerinin ortak bir havuzdan çekilmesi, sevkiyatların ürün envanteri ve lojistik kurallar çerçevesinde planlanması adına Doğanay Gıda Lojistik Süreçleri Yönetimi Uygulaması ve Karar Destek Sistemi Projesi hayata geçirildi. Doğanay Gıda operasyon ekibi tarafından aktif olarak kullanılan uygulamanın en temel amacı, manuel olarak yürütülen lojistik operasyonunun bir bilgi sistemi dahilinde işletilmesinin sağlanması ve bu operasyonun izlenebilir ve ölçülebilir hale getirilmesi idi.

Tasarlanan yapıda ürünlerin talep edilen sipariş noktalarına optimize şekilde taşınması adına “araçlaştırma” operasyonu kurgulanarak dijital hale getirildi. Bu noktada Doğanay Gıda Üretim Planlama ve Lojistik Müdürü Fatih Sönmez, “Sipariş talepleri doğrultusunda ürünlerimizi en doğru şekilde araçlaştırmak sevkiyat operasyonumuzun en kritik noktası” diyor. “Doğru planlama ile transfer sürelerini asgari düzeyde tutmak en öncelikli hedefimiz, aynı zamanda müşteri memnuniyeti de demek.”

Lojistik Süreçleri Yönetimi Uygulaması, siparişleri ürün, müşteri ve teslimat noktası bazında kategorize ederek karar vericilere kolay ve yorumlanabilir bir arayüz sunarken; ürünlerin stok, ağırlık, hacim gibi bilgilerini baz alarak en uygun araçlara yerleştirilmesini sağlıyor. Bu noktada Netcad proje ekibinden Kıdemli Yazılım Uyarlama Müdürü Mehmet Eroğlu, “Doğanay Gıda ile sevkiyat planlama süreçleri için geliştirdiğimiz uygulama birçok sistem ile entegre çalışan, kullanıcı arayüzleri ile operasyonu kolay ve verimli hale getiren bir platform sağlarken, Doğanay Gıda ile yapacağımız yeni dijitalleşme projeleri için de güçlü bir zemin oluşturuyor.” diye ekliyor.

İhtiyaçlar

1. Sipariş ve sevkiyat süreçlerinin ortak bir platformda yönetilebilmesi

2. Siparişlerin teslimat adresi, müşteri ve ürün bazında gruplanabilmesi, filtrelenebilmesi

3. Sevkiyat planlamasında ürün stok ve envanter bilgilerinin kullanılması

4. Teslimat araç bilgilerinin sisteme eklenmesi, raporlanması

5. Lojistik maliyetlerin hesaplanması

Çözümler

Maestro – Lojistik Optimizasyon Çözümü ve Karar Destek Sistemi

Katma Değerler

1. Sevkiyatı planlanacak tüm siparişlerin saniyeler içinde listelenmesi,

2. Tüm verilerin entegrasyon yoluyla alınması ile insan kaynaklı hataların önüne geçilmesi

3. Manuel yapılan sevkiyat planlamalarının ortadan kalkması ile operasyonel zaman ve iş gücü tasarrufu,

4. Sevkiyat raporlarının otomatik hazırlanması ile hızlı ve kolay analiz imkanı