Netcad Dünyası

İlk Dağıtım Modülü Başarı Hikayesi - Suwen

“ Günün sonunda perakendenin hangi kolunda olursak olalım varlığımızın temel sebebi müşterilerimiz, müşterilerimizin ise markamızı tercih sebebi ürünlerimiz. İş yapış felsefemizin özünde inanıyoruz ki, ürünlerinizi satış noktalarınızda ne kadar hızlı ve doğru adette bulundurabilirseniz buna paralel olarak olumlu müşteri deneyiminiz ve ürünlerinizin bulunabilirliği açısından tercih edilme şansınız artar.

Netcad ile beraber geliştirdiğimiz İlk dağıtım projesi sayesinde daha önce satış verisi olmayan ürünlerimizin beklenen mağaza satış performanslarını tahminleyip sürecin en başından beri ipleri elimizde tutuyoruz. Doğru ürünün doğru sayıda doğru mağazada satışına başlaması demek, bu ürünün daha karlı ve hızlı satılması demek. Bu sayede verimsiz ve hareketsiz stoklarımızın payını azaltıyor, satış hızımızın artmasıyla nakit akışımızı olumlu etkiliyoruz. Aynı zamanda yanlış ilk dağıtımlardan kaynaklanan, ürün ikamesi ile mağazalar arası transfer gibi operasyon ve zaman maliyeti oluşturan iş süreçlerimizi en aza indiriyoruz.

İlk dağıtım uygulaması ile birlikte ilk dağıtımdan kaynaklı kayıp satış oranımızı 3 aylık gibi bir kısa sürede %50 oranında iyileştirdik. Benzer şekilde ürün ikamesi ve mağazalar arası transfer maliyetlerimiz de %40’a yakın bir tasarruf imkanı yarattık...”

Emre EYMÜR

Suwen Perakende Geliştirme Direktörü

Alışveriş yapacağımız mağazayı seçerken nelere dikkat ederiz? Aradığımız bir ürünü bir markanın A değil de B mağazasında bulma ihtimalimizi neye göre belirleriz?

Elbette ki bizler son kullanıcılar olarak bu değerlendirmeleri çoğu zaman kişisel deneyimlerimize ve alışveriş konforumuza dayanarak yapıyoruz. Fakat perakende uzmanları bizler için her ürünün, renklerine ve bedenlerine kadar ne zaman ve kaç adet satıldığını ölçüyor ve dönemsel olarak analiz ediyor. Bu analizler doğrultusunda bir ürünün yaşam serüveni boyunca satışında rol oynayan birçok faktör değerlendiriliyor, üretim miktarları ve dağıtım adetleri belirleniyor, satış miktarları izleniyor ve günün birinde üretimden kaldırılması kararı veriliyor.

Üretimden çıkan ya da depoda bekleyen ürünlerin mağazalara hangi miktarlarda dağıtılacağı, ürünün mağazadaki geçmiş satış verileri değerlendirilerek planlanıyor. Örneğin Bu yaka mağazasındaki bir ürünün geçmiş sezon satış adedi baz alınarak gelecek sezon için öngörülen talep doğrultusunda dağıtım miktarı belirleniyor.

Peki daha önce hiç satışa sunulmamış, ilk kez üretilen bir ürünün dağıtımı nasıl planlanır? Daha da karmaşıklaştıracak olursak; yeni açılmış bir mağazaya ilk kez üretilmiş bir ürünün dağıtımı için nasıl bir yol izlenmeli? Suwen operasyon ekibi de benzer sorulardan yolaçıkarak bir çözüm arayışına başladı ve bu arayışlar sonucunda NetAnalytics İlk Dağıtım Modülü’nün en doğru çözüm olduğuna karar verdi.

NetAnalytics İlk Dağıtım Modülü, çeşitli operasyonel veriler ile beslenen akıllı algoritmalar ile ilk dağıtım planlamalarını yapıyor. Değerlendirilen mağaza satış verileri, ziyaretçi sayıları, metrekare bilgileri gibi birtakım girdiler ile ürün cinsi bazında mağazaları segmente ediyor ve üretim adetlerine göre farklı dağıtım matrisleri oluşturuyor.

NetAnalytics İlk Dağıtım Modülü, ilk dağıtım süreçlerine dahil olan Suwen operasyon ekibinin verimli kullanımı gözetilerek, Suwen’in ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda, sadece birkaç haftalık bir çalışma sonucunda özelleştirilerek hayata geçirildi.

Suwen operasyon ekibinden Nigar Yaman, Mart ayında kullanılmaya başlanan İlk Dağıtım Modülü için; “Uygulamayı kullanmaya başlar başlamaz depolarımızda yer alan ilk dağıtım ürünlerinin hepsinin dağıtımını uygulama ara yüzünden kolayca yaptık. Herhangi bir manuel işleme gerek duymadan saniyeler içinde tüm ilk dağıtım planını sevkiyat planlama sistemine aktarıyorum” diyor.

Yeni açılan mağazaların ilk dağıtım planlamasında oldukça zorlandıklarını dile getiren Nigar Yaman, “Uygulamadaki muadil mağaza özelliği ile yeni mağazalarda yeterli veriye aşmayı beklemeden en doğru ilk dağıtım adetlerini hesaplıyoruz” diye ekliyor.

Uygulamanın hayata geçişi ile ayda 5 iş günü operasyonel iş gücü tasarrufu sağlanırken ilk dağıtım planlanmasında yapılan insan kaynaklı hatalar tamamen ortadan kaldırıldı.

Ürünlerin mağazalara doğru adetlerde dağıtılması sağlanarak %15 lerde olan kayıp satış oranları %7’nin altında hesaplandı.

Suwen Operasyon Müdürü Levent Gönay, “İlk dağıtım planlamalarımızdaki iyileştirmeler ile ürünlerimizi doğru mağazalarda doğru adetlerde bulundurarak hem mağazaların satış potansiyellerini tam olarak kullanabilmelere katkı sağladık, hem de sezon içi transfer ihtiyaçlarını asgari düzeye indirdik.” diyor.

Uygulamanın entegrasyona açık altyapısı sayesinde üretilen ilk dağıtım bilgileri mevcut mağazacılık uygulamasına kolayca aktarılarak çift yönlü veri akışı ile operasyonel süreçlerin hızlanması sağlanıyor.

Netigma proje geliştirme ekibinden Neslin Genç, “Suwen ile Mağaza Kapasite Yönetimi ile başladığımız dijital dönüşüm yolculuğunun ikinci adımını da NetAnalytics İlk Dağıtım Modülü’nü hayata geçirerek başarı ile tamamladık. Uygulamaların birbirleriyle ve diğer Suwen yazılımlarıyla entegre çalışabilmesi, gelecek projeler için büyük kolaylık ve fayda sağlıyor.” diye ekliyor.

 

 

İhtiyaçlar

1.      Üretimi ilk kez yapılan ürünlerin belirlenmesi,

2.      Mağazaların satış değerleri, ziyaretçi sayıları ve m2 bilgileri gibi girdiler doğrultusunda segmentlere ayrılması,

3.      Segmentasyonda kullanılacak bu bilgilerin önem derecelerinin kullanıcılar tarafından puanlanabilmesi,

4.      Yeni açılan mağazalar için muadil mağaza yönetimi,

5.      Ürün cinsi ve adedi bazında ilk dağıtım matrislerinin oluşturulması,

 

 

Çözümler

NetAnalytics – Mağaza Segmentasyon Modülü

NetAnalytics - İlk Dağıtım Modülü

 

 

Katma Değerler

1-     İlk kez üretilen ürünlerin ilk dağıtım adetlerinin akıllı algoritmalar ile saniyeler içinde üretilmesi

2-     Manuel planlamaların ortadan kalkması ile operasyonel zaman ve iş gücü tasarrufu

3-     Segmentlere dağıtılacak ürün adetlerinin algoritmalarca hesaplanması ile insan kaynaklı hataların önüne geçilmesi

4-     Sevkiyat planlamalarının hızlı ve kolay yapılabilmesi

5-      Raporlamaların hazır olarak sunulması ile hızlı ve kolay analiz imkanı,

6-     İlk dağıtım bilgilerinin mağazacılık uygulamasına entegrasyon yoluyla aktarılmasıyla sevkiyat iş emirlerinin otomatik oluşturulması