Netcad Dünyası

Suwen Mağaza Kapasite Yönetimi İçin NetAnalytics‘i Seçti

“Perakende’de hızlı karar almak çok önemli. Biz de bu hedef doğrultusunda mağaza kapasitesi yönetim süreçlerini NetAnalytics’in Mağaza Kapasite Uygulaması’na taşıdık ve stok yönetiminden satış verimliliğine kadar uçtan uca fayda yaratarak süreçlerimizi dijitalleştirmede güçlü bir adım daha attık.”

Emre Eymür / Suwen Perakende Geliştirme Direktörü

2005 yılında kurulan Suwen, Türkiye’de kendi markası ve tasarımı ile üretim yapan, yüksek kalite, ulaşılabilir fiyatlar, fonksiyonel ve zarif ürünlerle müşterilerine hizmet veren bir perakende firmasıdır.

Bugün Türkiye genelinde 35 ilde 111 mağazaya ulaşan Suwen, modern ve fonksiyonel ürün tasarımlarıyla farklı yaş gruplarındaki kadınlara alternatifli modeller sunuyor. İç giyim, ev giyim, plaj, korse, çorap & tayt kategorileri, her yıl yenilen koleksiyonları, tasarımlarındaki şıklığı ve kalitesi ile ‘her yaşta ve her tarzda kadına’ dokunan geniş ürün yelpazesiyle Türkiye’nin en hızlı büyüyen iç giyim markası olma özelliğini sürdürüyor.

Yeni açılan mağazalarıyla birlikte 2019 yıllık ciro büyümesi %90, bu yıl gerçekleşen LFL büyümesi ise pandemiye rağmen %20 seviyesinde olan Suwen’in 2023 hedefi ise; mevcut mağaza sayısını 2’ye katlayarak 200 mağaza sayısına ulaşmak. Perakende mağazalarının yanı sıra, suwen.com.tr üzerinden satış hacmini giderek büyüten marka, 2020’de ivmelenen internet satışının üzerine 2021 yılında pazar payını ikiye katlayarak %100 büyüme gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Perakendede, bir ürünün üretiminden satışa sunulmasına kadar geçen sürede birçok süreç ayrı ayrı planlanıyor ve uygulamaya geçiyor. Bu yaşam döngüsünde, ürünün tüketiciyle buluşma anının önemi elbette yadsınamaz. Suwen de, bu bilinçle, ürünlerin mağaza içerisindeki konumlarını detaylı analizlerle belirliyor, ürün gruplarına göre kategorilere ayırarak reyonlardaki alanlara yerleştiriyor.

Suwen’in perakende geliştirme uzmanı Kadir Ata “Mağaza alanlarındaki trend ürünlerin miktarlarında dönemsel olarak hızlı değişimler gözlenirken bazı ürünlerse daha uzun süre raflarda kalabiliyor.” diyor ve ekliyor: “Günlük stok operasyonlarıyla birlikte mağazalarda bazı ürün grupları olması gerekenden daha az bazılarıysa daha çok miktarda bulunabiliyor. Bu da yaptığımız kapasite planlarından sapmak, dolayısıyla reyonlarımızı tam verimlilikle kullanamamak demek.

Suwen, bu tip problemlerin önüne geçmek için mağaza kapasitelerini düzenli olarak takip ediyordu. Ancak manuel yöntemlerle yapılan bu takibin hem zahmetli hem de insan hatasına açık olması Suwen’in yazılım destekli bir çözüm arayışına girmesine sebep oldu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Netcad’in perakende sektörüne özel olarak geliştirdiği veri analitiği çözümü olan NetAnalytics’in en uygun çözüm olduğuna karar verildi.

Netcad ve Suwen proje ekipleri yola iş ihtiyaçlarını birlikte analiz ederek koyuldular. Çalışmalar sonucunda NetAnalytics bünyesindeki Mağaza Kapasite Uygulaması’nın Suwen’in iş ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirilmesi çalışmaları başladı. Bu süreçte en önemli odak noktalarından biri de uygulamanın mağaza ve bölge yöneticileri tarafından en kolay şekilde kullanılmasını sağlamaktı. Mevcut mağazacılık uygulamasıyla, stok verilerini de kapsayacak şekilde bir entegrasyon çalışmasını da içeren özelleştirme süreci, iki haftadan daha kısa bir sürede başarıyla tamamlandı.

NetAnalytics – Mağaza Kapasite Uygulaması, Buyaka ve Metropol AVM mağazalarında yapılan pilot çalışmanın ardından tüm mağazalarda kullanıma açıldı.

Suwen Mağaza Müdürü Tuğba Örücü Çelik, “Uygulamanın kullanımı çok kolay. Veri girişlerini kolaylıkla yapabiliyorum. Mağazamdaki doluluk oranlarını istediğim zaman görüntüleyebiliyorum.” diyor.

Uygulamanın hayata geçişi ile mağazalardaki verimli stok doluluk oranı %95’e ulaşırken eksik ya da atıl kapasiteden kaynaklı kayıp satışlar ise birinci aydan itibaren %30 oranında azaldı. Mağaza kapasite hesaplamaları için merkezde ayda 5 iş günü zaman tasarrufu sağlanırken hesaplamalarda yapılan hata oranı %1’in altına düşürüldü. Aynı zamanda mağaza kapasite bilgileri mevcut stok yönetim sistemlerine entegre edilerek mağazalara merkez depodan sevkiyatlara atıl stok gönderilmesinin önüne geçildi. Tamamen verimliliği hedefleyen bu proje sayesinde Suwen her mağazasının her reyonunda hangi ürün grubunun bulunduğunu ve mağazalarının stok doluluk seviyesini anlık olarak görebiliyor.

Suwen Bölge Yöneticilerinden Esra Hazar, “Uygulama sayesinde sorumluluğumdaki 22 mağaza için kapasite bilgilerine tek tek ya da toplu olarak çok hızlı şekilde ulaşabiliyorum artık; daha öncesinde bu bilgileri hesaplamak için saatlerimi harcıyordum.” diye belirtiyor.

Suwen Perakende Geliştirme Direktörü Emre Eymür memnuniyetlerini şu cümlelerle özetliyor: “ Peter Drucker’ın çok inandığım bir sözü vardır; ’Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz.’ Biz de Türkiye’nin en hızlı büyüyen iç giyim perakende markası olarak kaliteli altyapıların ve sistematik çalışma modelinin büyüme yolculuğumuzda en büyük yardımcılarımız olduğuna inanıyoruz. Mağaza Kapasite Uygulaması ile birlikte mağazalarımızdaki doluluk oranımızı %95’lere yükselterek kayıp satışlarımızda %30’luk bir iyileşme gözlemledik. Mağazalardaki atıl stok maliyetinin önüne geçerek daha verimli bir stok yönetim zinciri oluşturduk. Pandemi dönemindeki ziyaretçi kaybına karşılık bu tarz verimli sistemsel altyapıların yarattığı konforla daha özgüvenli kararlar alarak büyüme yolculuğumuza devam ediyoruz.”

Netcad proje ekibinden Bülent Göven, Suwen gibi Türkiye’nin önde gelen perakende firmalarından birinin iş ihtiyacını çok kısa sürede giderebildikleri için ekip olarak çok mutlu olduklarını belirtiyor: “NetAnalytics bizim Netcad olarak en çok değer verdiğimiz ürünlerimizden bir tanesi. Suwen ile yakaladığımız çalışma uyumu sayesinde ürünün diğer modüllerini de zaman içinde devreye alarak birlikte yeni başarı hikâyeleri yazmak konusunda sabırsızlanıyoruz.