Netcad Dünyası

Biga Belediyesi Akıllı Şehir Uygulamasına Altın Karınca Ödülü

Marmara Belediyeler Birliği, Marmara Bölgesinde bulunan belediyelerin gerçekleştirdiği iyi uygulama ve projeleri Altın Karınca 2022 Ödülleri ile taçlandırdı. İstanbul Hilton Bosphorus Hotel’de gerçekleştirilen ödül töreninde Afet Yönetimi, Akıllı Şehir Uygulamaları, İklim Değişikliği ve Çevre Yönetimi, Kentsel Mimari ve Tasarım, Kentsel Planlama ve Altyapı, Kültür ve Sanat, Sosyal Hizmetler, Ulaşım ve Hareketlilik, Yerel Kalkınma, Yönetişim ve Katılımcılık olmak üzere toplam 10 kategoride, 49 proje ödüllendirildi.

Biga Belediyesi Akıllı Şehir Uygulamaları kategorisinde 360 Derece Sokak Görüntüleri Destekli Entegre Kent Bilgi Sistemi E-İmar - Kent Rehberi projesiyle Altın Karınca ödülünü kazandı. Ödül törenine, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, İmar ve Şehircilik Müdürü Şirin Turan, Netcad İş Geliştirme Direktörü Onur Palabıyık, Netcad İş Geliştirme Bölge Müdürü Ufuk Hekimoğlu, Proje Yöneticisi Fatih Demir ve Biga’daki yerel medya mensupları katıldı.

Ödülünü Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın elinden alan Başkan Erdoğan, “Altın Karınca Ödülünü çok şükür Biga’mıza kazandırdık. Akıllı Şehir Uygulamaları kategorisinde 360 Derece Sokak Görüntüleri Destekli Entegre Kent Bilgi Sistemi E-İmar - Kent Rehberi projesiyle şehrimize bu gururu yaşattık. Bu ödül bizi ve Bigalı hemşehrilerimizi çok mutlu etti. Ben öncelikle Biga’mızın ve Biga halkımızın ihtiyacı olan her türlü hizmetin yerinden etkin ve hızlı bir şekilde ilerlemesi için takipçisi olduğumuzu, Biga Belediyesini teknoloji dostu yapmaya çalıştığımızı ifade etmek istiyorum. Ödülümüz çok ciddi ve uzun bir çalışmanın ardından gelen ödül oldu. Bu mutluluk Biga’mızın, bu gurur hepimizindir. Ben İmar ve Şehircilik Müdürümüz Şirin Hanım ve ekibine, paydaşımız Netcad yetkililerine, bu gururu bizlere yaşatan tüm kıymetli ekip arkadaşlarıma bizi bu programda yalnız bırakmayan şehrimizin değerli basın mensubu arkadaşlarımıza çok teşekkür ederim” dedi.

Biga’nın dijital ikizini oluşturduklarını söyleyen Netcad İş Geliştirme Direktörü Onur Palabıyık ise, “Netcad olarak Biga’ya akıllı şehir uygulamaları kapsamında neler yapabiliriz diye düşündüğümüzde en faydalı iş olarak şehrin tüm cadde ve sokaklarının 360 derece kayda alınması, E-imar ve kent rehberi olduğunu gördük. Biga adeta dijital bir dönüşüm yaşıyor. Şehrin tüm envanterini kayıt altına almış olduk ve santim santim ölçülebilecek kaydını ortaya çıkardık. Böylece Biga’nın adeta dijital ikizi oluşmuş oldu. Elde edilen veriler sayesinde kaçak yapıların tespiti kolaylaştı, cadde ve sokaklarda bulunan kaldırım, bordür ve parke taşlarının durumu, genişlikleri de hesap edilerek yol bakım ve onarım maliyetleri de hesaplanabiliyor. Vatandaşların hiç belediyeye gelmeden ruhsatla alakalı bütün süreçlerini takip edebilecekleri e-ruhsat uygulamasını devreye aldık. Biga Belediyesi bu alanda bölgede bir ilki başarmış oldu. E-İmar uygulamasına Belediyenin biga.bel.tr internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. Ayrıca ifraz, tevhid, yola terk işlemleri yapılması gereken parseller için Harita Mühendislerince talep edilmesi halinde Belediyeye gelmelerine gerek kalmadan sayısal veri mail olarak paylaşılabilecektir. Projeye inanan Biga Belediye Başkanımız Bülent Erdoğan’a ve Belediye çalışanlarına teşekkür ederiz” diye konuştu.